سئو پایه: گوگل چطور کار می کند؟

گوگل چطور کار می کند؟ برای خیلی ها این مطلب قدیمی می باشد، ولی برای همه کسانی که می خواهند به تازگی سئو رو شروع کنند، بگذارید (با روشی ساده و قابل فهم) توضیح دهیم که گوگل دقیقا چه کاری رو انجام میده. فهمیدن گوگل به ما کمک میکنه که یک استراتژی سئو کارا طراحی کنیم.

گوگل چگونه کار می کند؟

موتور های جستجو مانند گوگل لینک ها رو دنبال می کنند. آن ها لینک ها رو از صفحه ای به صفحه دیگر دنبال می کنند. گوگل شامل کرالر (خزنده)، ایندکس (صفحه هایی که در گوگل ثبت می شوند) و یک الگوریتم می باشد. خزنده های گوگل صفحات وب رو دنبال می کنند و به صورت 24/7 به معنای شبانه روزی نسخه HTML صفحات وب رو در یک دیتابیس بسیار بزرگ که به آن ایندکس (index) می گوییم، ذخیره می کند. این ایندکس زمانی که ربات های خزنده گوگل بار دیگر به سایت شما بیایند و صفحات جدید و یا آپدیت شده پیدا کنند، آپدیت می شود.با توجه به میزان ترافیک و بازدیدکننده های سایت شما و تعداد تغییراتی که در سایت تون میدهید، ربات های خزنده گوگل به مراتب کمتر یا بیشتر به سایت شما سر می زنند.

برای این که گوگل از وجود سایت شما با خبر شود، نیاز هست از سایتی که قبلا در گوگل ایندکس شده است، لینکی به سایت شما وجود داشته باشد که خزنده های گوگل آن لینک رو دنبال کنند و سایت شما رو ایندکس کنند. پس از آن سایت شما می تواند در صفحه نتایج گوگل و همینطور الگوریتم گوگل ظاهر شود.

پس از اینکه سایت شما در گوگل ایندکس شد، می تواند در صفحه نتایج گوگل ظاهر شود. گوگل تلاش می کند که عبارت سرچ شده رو با صفحات وب ایندکس شده تطبیق دهد. برای این کار، گوگل از الگوریتم مخصوصی استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که کدام صفحات و با چه ترتیبی در صفحه نتایج جستجو ظاهر شوند. هیچ کس دقیقا نمی داند که چه فاکتور هایی ترتیب رو مشخص می کند.

الگوریتم گوگل ثابت نیست و به طور منظم تغییر می کند. فاکتور های ترتیب بندی و فاکتور های مهم به صورت مداوم تغییر می کنند. با اینکه الگوریتم به صورت رمزی و مخفی هست، ولی گوگل اعلام کرده است که چه فاکتور هایی مهم هستند.

صفحه نتایج گوگل

صفحه نتایج گوگل (SERP) یا Google’s results page، 7 یا 10 لینک به سایت هایی که بیشترین تطبیق رو با جستجوی شما دارند نمایش می دهد. ما به این نتایج، نتایج ارگانیک می گوییم. با ورود به صفحه دوم و صفحات دیگر شما لیستی از سایت های دیگر می بینید. هر چقدر که سایت شما در صفحات پایین تر قرار بگیرد، شانس کمتری دارد که بازدید کننده وارد آن شود.
بیشتر اوقات بالای 10 لینک صفحه اول، لینک های تبلیغاتی وجود دارند. این لینک های تبلیغاتی هستند و مدیران سایت ها با پرداخت پول به گوگل، برای جستجو کلمه های کلیدی معین، در بالای لیست قرار می گیرند. میزان هزینه این تبلیغات خیلی متنوع است و به میزان رقابت کلمه کلیدی بستگی دارد.

ارزش لینک ها برای موتور های جستجو

این خیلی مهم هست که فهم پایه ای از نحوه استفاده لینک ها توسط گوگل و بیشتر موتور های جستجو داشته باشید. تعداد لینک هایی که به یک صفحه اشاره می کنند، میزان اهمیت آن صفحه رو مشخص می کند. پس هر چقدر میزان لینک ها به یک سایت زیاد باشد، آن سایت اهمیت بیشتری برای موتور های جستجو دارد. هر دو لینک های داخلی (لینک هایی که از وب سایت خودتون به صفحه ای وجود دارد) و لینک های خارجی (لینک هایی که از سایت های دیگر به صفحه شما) میتونه به رنک سایت شما در گوگل کمک کند. با این حال بعضی لینک ها دارای ارزش بیشتری نسبت به بقیه می باشند. لینک هایی از وب سایت های بزرگ که خوشون لینک های ورودی زیادی دارند با ارزش تر از وب سایت های کوچکی هستند که دارای تعداد کمی لینک هستند.

میزان اهمیت لینک ها به قدری هست که شما باید لینک سازی کنید. ساختن لینک یک استراتژی مهم سئو هست. ولی اگر شما لینک های تقلبی جمع آوری کنید (بد تر از آن بخرید)، گوگل ممکن هست شما رو به همین خاطر جریمه کند.
در مورد خطرات ساخت لینک در این مطلب بیشتر بخوانید.

سئو (SEO) و گوگل

Search Engine Optimization (SEO) یا سئو مجموعه کار هایی هست که برای بهینه سازی سایت برای دریافت رنک و رتبه بالا و خوب در نتایج ارگانیک موتور جستجو انجام می شود. برای این منظور سئو سعی می کند که با توجه به الگوریتم گوگل وب سایت ما رو شکل دهی کند. با اینکه الگوریتم گوگل محرمانه است، تجربه های سئو روی فاکتور های مهم و نتایج مثبت آن ها ما رو در این زمینه کمک می کند.

به خواندن ادامه دهید: چگونه یک مطلب با کیفیت بالا و سئو شده (SEO friendly) بنویسیم.

منبع: yoast
ترجمه و ویرایش: پرودرس

مطالبی که توصیه می کنیم بخوانید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه : https://prodars.com/?p=1211